Bilgilendirme:
Hizmet kalitesi için çerezleri kullanabiliriz. kubepompa.com’a girerek kullanım izni vermiş sayılırsınız.Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.
kube-pompa-logo
Hakkımızda Kurucumuz Organizasyon Şeması Başkanın Mesajı Kariyer Sertifikalar


Kurucumuz ve Onursal Yönetim Kurulu Başkanımız
 

Firmamızın kurucusu, üretmekte olduğumuz taşınabilir yangın pompalarının çalışma sisteminin mucidi ve bu çalışma sisteminin patentlerinin sahibi Yönetim Kurulu Onursal Başkanımız Rahmetli Osman Küçük 1 Şubat 1948 tarihinde Trabzon’un Araklı ilçesine bağlı Turnalı (Eski adı Os Köyü) köyünde dünyaya gelmiştir. 15 çocuklu bir ailede büyüyen Osman Küçük, kendi isteği doğrultusunda küçük yaşlardan itibaren çalışarak marangozluk ve el zanaatları konusunda kendisini ileri derecede geliştirmiştir. 

İlk iş hayatına İstanbul’da başlamıştır. Burada çıraklıktan edindiği marangozluk ve el becerilerini kendi ustalığı ile birleştirerek, Türkiye’de ilk defa çeşitli firmalara yerli ve milli olarak ahşaptan televizyon ve radyo kabinleri üretimini ve tedarikini sağlamıştır.

İstanbul’da geçirdiği çalışma hayatının ardından Kocaeli’nin Derince ilçesine gelerek burada çalışmalarına devam etmiştir. Burada ilk iş faaliyeti Petro kimya atıklarının ayrıştırılarak kauçuk hammaddesini farklı illerdeki plastik üreticilerine sunmaktı. Bu alanda kendi imkânları ile üretmiş olduğu, ayrıştırma makinesi, kırma (parçalama) makinesi ve yıkama makinesini olmuştur. Bir sonraki iş tecrübesi ise aynı sektörde yer alan farklı iki LPG firmasında teknik personel olarak çalışmıştır. Bu alandaki iş deneyimi, eskimiş tüplerin geri dönüşümü ve tüp dolum bandındaki mekanik aktarıcıların bakımları ve geliştirilme konusunda çalışmalar yapmıştır. Bu iş tecrübesinden sonra kendi üretim atölyesini kurarak, pistonlu pompa, kompresör ve gemi pervaneleri üzerinde çalışmalar yürütmüştür. 

Tüm bu çalışmalarını, döner ekipman ve mekanik alanda yapmasına neden olan en temel neden, İstanbul Deniz Harp Akademisi Yangın Okullarında askeri eğitmen (1968-1970) olarak geçirmesine dayanmaktadır. Burada edinmiş olduğu modelleme (tasarım) tecrübelerini aktarırken bir yandan mekanik ve döner ekipman alanında çok fazla deneyim elde etmiştir.  Bu deneyimlerini, İstanbul’daki çeşitli üniversitelerdeki akşam okullarında aldığı eğitimler ile pekiştirmişti. 

Bu çalışmalarından günümüze kadar taşımış olduğu iki projesi aktif olarak gelmiştir. Bu projeler, ilki gemi pervanesi ikincisi motopomp türleridir. Bu iki projeyi kapsayan uluslararası patent başvuruları yapılmış olup bu patentler Türkiye ve gelişmiş dünya ülkelerinden alınmıştır. Çalışmalarında tasarım sonrası prototip üretimi ve ürün geliştirmeyi tercih etmiştir. Bu nedenle bu ve bundan önceki çalışmalarında sayısız testler ve prototip ürün üretimi yapmıştır. Bu süreçte, gemi pervanesi projesi için test çalışmalarını Haliç Tersanesi’nde gerçekleştirmiştir. Burada, 1:1 ölçekte yaptığı pervaneleri farklı güç ve ebatlarda yer alan kılavuz gemilerine montajını yaparak testleri gerçekleştirmiştir. Bu çalışmalarına paralel olarak devam eden, motopomp projesi için Donanma Komutanlığındaki talebe, ihtiyaca karşılık vermek için bu projesinde revizyon yapmıştır. Bu revizyon ile, pompaların kuru çalışması, düşük motor gücü ile yüksek basınç ve yüksek debi sağlaması ve en önemli özelliği olan 10 metre emiş derinliğinden 10 – 15 saniye gibi kısa bir sürede hava yapmadan suyu çekebilmesi gibi özellikleri ile projesini geliştirmiştir. Bu başarıyı, yaklaşık 1 yıl süren Ar-Ge çalışması ve üretmiş olduğu prototip ürünler ile testlerini yaparak sonuçlandırmıştır. Bu çalışma sonrası, Donanma Komutanlığında prototip ürün ile bir sunum yapılmıştır. Ürün, ilk kullanıcılar tarafından beğenilse de o yıllarda askeri envantere girememiştir.  Fakat bu çalışmasının sonucunda, bazı kamu ve özel kuruluşlar tarafından talep edilen ürün olmaya başlamıştır. Bu talebi karşılamak ve ürünü kurumsallaştırmak adına ilk şirketi ESC Pompa A.Ş. firmasını 2010 yılında kurmuştur. Bu şirketi, 2013 yılında KUBE Pompa Teknolojileri Sanayi ve Ticaret A.Ş. çatısı altına alarak üretimini sürdürmüştür.

İlerleyen yaşından dolayı, tecrübesini ve bilgi birikimini, bu yolda hem çıraklık hem de yol arkadaşlığı eden oğlu Sinan Küçük’ü projelerin başına geçirmiştir. Bu geçiş ile, gelişen dijitalleşme ve reklam alanında yatırımları ile Kube Pompa Teknolojileri büyüyerek ilerlemesini sürdürmüştür.

Şirketin kurucusu ve bu projelerin sahibi Mucit Osman Küçük, yerli ürün üretiminde sayısız tasarımlar ve testler yaparken, kazanmaktan daha çok, neler kazandıra bilirimin peşindeydi. Bu inanca sahip olarak 5 Nisan 2019 tarihinde vefat etmiştir. 

KUBE Pompa Teknolojileri Sanayi ve Ticaret A.Ş. çalışanları olarak, merhum sayın Osman Küçük ’den aldığımız yerli ve milli üretim bayrağımızı şanla ve şerefle dalgalandırarak onun hatırasını, mücadelesini ve üretme aşkını ilelebet yaşatmaya devam edeceğiz.